ANTIS YRA REKUPERATORIUS!

2021-05-24

Turbūt dauguma esate matę antį, kuri žiemos metu turškiasi šaltame vandenyje ar tupi ant ledo ir nenušala kojų. Taip yra todėl, kad anties kojų arterijos ir venos yra gana arti viena kitos – venomis iš ledinių kojų  atitekantis kraujas atvėsina arterinį šiltą kraują tekantį į kojas ir taip pats sušyla. Mažinant šilumos nuostolius į širdį teka šiltas kraujas, o į kojas – vėsus. Tokiu pačių principu rekuperatoriaus šilumokaitis vykdo šilumogrąžą – sumažina šilumos nuostolius ir pagerina gyvenimo komfortą.
Šį atradimą padaręs fotografas Marius Čepulis, jį paaiškina taip:
„O kaip jie nenušąla kojų? Visų pirma, daugumos paukščiukų kojų paviršiaus plotas labai mažas, jos padengtos raginiais žvynais arba apaugusios plunksnomis, jose mažai kraujo indų ir raumenų, todėl šilumos nuostoliai būna nedideli. Negana to, jų kraujotaka unikaliai prisitaikiusi.
Visi esat matę žiemą ant ledo tupinčias ar lediniame vandenyje besiturškiančias antis ar gulbes. O jų lapcės tikrai nemažos. Vandens paukščių kojų venos ir arterijos yra labai arti viena šalia kitos ir jos apsikeičia šiluma, t. y. venomis tekantis kraujas iš ledinių kojų atšaldo arterinį šiltą kraują tekantį į kojas, o pats sušyla. Į širdį teka šiltas kraujas, o į kojas vėsus, taip smarkiai sumažindamas šilumos nuostolius.
Taip pat paukščiai visada gali pastovėti ant vienos kojos, kol kitą šildosi sukišę į papilvės pūkus. Gulbės net moka koją sau ant nugaros užsimest. Arba paukščiai tiesiog atsitupia ant kojų ir jas šildo savo kūno šiluma. Šalčiausias akimirkas galima iškęsti ir susibūrus į grupeles ir susiglaudus.“
 
Pilnas Mariaus straipsnis.