Lietuvių išradimas padės vėdinti namus ekologiškai ir ekonomiškai

2018-11-05

Lietuvių išradimas padės vėdinti namus ekologiškai ir ekonomiškai

Pagal naujus energetinius reikalavimus statomi gyvenamieji būstai tampa vis nepralaidesni išorės orui, o patalpų vėdinimas atidarant langus nėra rekomenduojamas, nes taip patiriami šilumos nuostoliai. Sprendimas – vėdinimas su šilumos rekuperacija. Tačiau, jei būstas mažas, įprasti rekuperatoriai netinka, nes užima daug vietos. Rinkoje atsiradusią nišą užpildė Lietuvos startuolis OXYGEN, kuris, bendradarbiaudamas su Kauno technologijos universiteto mokslininkais, sukūrė inovatyvų gyvenamųjų patalpų vėdinimo įrenginį – rekuperatorių OXYGEN X-Air C200.
Nuo 2017-ųjų metų, statybų techninis reglamentas leidžia tik A ir aukštesnių energetinių klasių gyvenamųjų pastatų statybą. Vienas iš būtinųjų tokios klasės būsto elementų – aktyvaus vėdinimo sistema. Rinkoje esant trūkumui kompaktiškų, daug vietos neužimančių vėdinimo įrenginių, atsirado galimybė jai pristatyti OXUGEN X-Air C200. Šis rekuperatorius montuojamas virš pakabinamų lubų, būste tampa nematomas ir beveik negirdimas. Rekomenduojama rekuperatorių montuoti vonios patalpoje, taip dar geriau izoliuojant gyvenamasias erdves nuo nedidelio įrenginio korpuso skleidžiamo triukšmo. Šis gaminys geriau tinka mažiems butams dėl savo palubinės montavimo orientacijos. Vietą ant vonios sienos, kurią kai kurie statytojai paskiria sumontuoti didesnių gabaritų kitų gamintojų rekuperatoriui, mūsų įrenginį įsigijęs vartotojas gali išnaudoti, pavyzdžiui, skalbinių džiovyklei pastatyti.
 

OXYGEN X-Air C200 rekuperatorius

OXYGEN X-Air C200 rekuperatoriaus plokštelinis priešpriešinių srautų šilumokaitis garantuoja aukštą energetinį efektyvumą. Taip pat, dėl gaminio konstrukcijos, oro srautai jame visiškai atskiriami, todėl rekuperatorius gali šalinti virtuvės, o taip pat – ir WC patalpos orą, taip atgaunant didžiausią kiekį šiluminės energijos. Dėl galimo oro srautų maišymosi įrenginio viduje, to nerekomenduoja daryti rotacinius šilumokaičius naudojančių rekuperatorių gamintojai.
Su mokslininkų pagalba kurtas ir visus metus tobulintas įrenginys netruko būti pastebėtas. Laimėjęs atranką Lietuvoje, pateko į tvariosios energetikos startuolių konkurso PowerUp! by Innoenergy konkurso finalą, vykusį Vengrijoje.
OXYGEN X-Air C200 – labai ekonomiškas. Pagrindinis jo bruožas – kad naudojamas vos 500W elektrinis pašildytuvas. Didžioji dalis kitų gamintojų naudoja 1-1.5kW galios šildytuvus, žinoma, taip elektros sąnaudos yra padvigubinamos, ar net patrigubinamos. OXYGEN išskirtinumas – išmanusis algoritmas pašildymo elementą naudoja tik tiek, kiek būtina ir, nemažindamas oro srauto, gali dirbti iki -15C lauko temperatūros. Algoritmas iš anksto reaguoja į numatomą lauko temperatūrą, iš anksto pasiruošdamas jos pokyčiams.
OXYGEN rekuperatorius puikiai tinkamas vidutinio ir šalto klimato šalims. Pagrindiniai jo techniniai pranašumai – nedideli gabaritai, ekonomiškumas ir intuityvumas.
Įrenginys taip pat pristatytas Danijoje vykusiame pasaulio startuolių čempionate, kur sulaukė didžiulio jį vertinusios žiuri dėmesio.
OXYGEN gaminys yra iš anksto pasiruošęs 2020 metais įsigaliosiantiems sugriežtintiems ES reikalavimams, keliamiems vėdinimo įrenginiams.
Visas Žinių radijo žurnalisto pokalbis su įmonės UAB „Šviežias oras“ vadovu Žilvinu Salialioniu:

https://www.ziniuradijas.lt/laidos/tai-sukureme-mes/lietuviu-isradimas-pades-vedinti-namus-ekologiskai-ir-ekonomiskai?soundtrack=1