Rekuperacija: baubas ar draugas?

2021-10-05

OXYGEN pranešimas Būsto mugėje

Rekuperacija: baubas ar draugas?

 
Nors mechaninio vėdinimo sistemą statybą Lietuvoje reglamentuojantys teisės aktai įpareigoja jau nuo 2016-ųjų metų, šią techninę sritį dar gaubia daugybė mitų. Naujakuriai baiminasi rekuperatoriaus kaip ir kiekvienos kitos naujovės. Išsklaidome jūsų baimes, pristatydami pagrindinius mechaninio vėdinimo sistemų tipus, akcentuojame svarbiausius jų bruožus, teigiamas ir neigiamas savybes.
 

Vėdinimo sistemų tipai:

1. Natūralus vėdinimas, atidarant būsto langus

Visiškai nieko nekainuoja, tačiau neefektyvus – susikaupusį CO2 perteklių pašalins tik sukurtas “skersvėjis”, tam reikalinga atidaryti langus priešingose pastato pusėse esančiuose kambariuose. “Skersvėjis” nesusidarys esant ramiam lauko orui – karštą vasaros ar šaltą žiemos dieną, kai oro masės beveik nejuda.
Kartu su lauko oru į patalpas patenka lauko triukšmas, dulkės, vabzdžiai. Žiemos metu atidarius langą, prarandama šiluminė energija. Vasaros metu neišsaugoma patalpų vėsa.
 

2. Centrinė oro šalinimo sistema

Mechaninio vėdinimo sistema, kur oro srautų apytaka užtikrinama centrinio, dažniausiai ant pastato stogo sumontuoto, ištraukiamojo ventiliatoriaus. Šviežias lauko oras į patalpas patenka pro languose įrengtas orlaides.
Ši sistema tik dalinai apsaugo nuo lauko dulkių ir triukšmo patekimo į gyvenamasias patalpas. Šiluminė energija taip pat neišsaugoma. Žiemos metu galimi peršalimai, kadangi pro lange įrengtą orlaidę į patalpas patenka itin šaltas lauko oras.
 

3. Kanaliniai mini rekuperatoriai

Lengvai įrengiami, pakanka pastato sienoje išgręžti skylę. Tačiau kad ši sistema veiktų kokybiškai, būtinai reikalingas porinis vėdinimo įrenginių skaičius, sistema turi būti teisingai suprojektuota ir subalansuota, įrenginiai turi veikti sinchroniškai, jie turi būti elektros kabeliais ar bevieliu ryšiu sujungti tarpusavyje, valdomi centralizuotai.
Žiemos metu galimi nusiskundimai dėl nepakankamo energetinio efektyvumo. Taip pat yra kai kurių vartotojų nemėgstami dėl tiesiogiai į gyvenamąją patalpą skleidžiamo garso, dažnai įrengiami iki įsikraustant į būstą, o vėliau niekada nenaudojami dėl šalčio ar triukšmo.
Šis sprendimas neužtikrina nuolatinio nenutrūkstančio šviežio oro srauto, kadangi mini rekuperatoriaus veikimo principas paremtas apsukamo oro srauto principu – t.y. pirmiausia iš patalpos šalinamas užterštas jos oras, taip sušildant rekuperatoriaus šilumokaitį, o tada šviežias lauko oras tiekiamas į patalpą, šilumokaityje sušildamas.
 

4. Kanaliniai rekuperatoriai

Pakankamai paprastai įrengiami pastato sienoje išgręžiant vieną ar dvi skyles. Šis sprendimas geresnis už standartinius mini rekuperatorius, kadangi užtikrina nuolatinį nenutrūkstamą šviežio oro srautą. Tačiau šių rekuperatorių būstui dažnai reikia daugiau nei vieno – būtina po įrenginį sumontuoti kiekvienoje gyvenamojoje patalpoje, taip pat reikalinga įrengti papildomas priverstinio oro šalinimo iš virtuvės ir WC zonų sistemas.
 

5. Centrinė vėdinimo sistema

Tai – didžiulis ir itin galingas vėdinimo įrenginys, pajėgus aptarnauti visą daugiabuti. Jo tiekiamas šviežio oro srautas padalinamas visiems namo butams, taip pat iš kiekvieno buto šalinamas užterštas oras. Sistema veiksminga, tačiau įrenginiui sugedus, oras iš karto nustojamas tiekti į visus butus. Taip pat sistemą lengva išbalansuoti – vienam iš kaimynų pageidaujant susimažinti tiekiamo ar šalinamo oro srautus, oro tiekimas ir šalinimas kituose butuose padidėja. Tokių kaimynų atsiradus daugiau, tiekiamo oro kiekis likusiuose butuose dramatiškai padidėja, todėl visi gyventojai pradeda skųstis skersvėju ar triukšmu ortakiuose.
Kiekviename bute reikalinga įrengti ortakių sistemą, tačiau vartotojas negali valdyti oro srautų – nei padidinti, nei sumažinti.
 

6. Individualus būsto rekuperatorius

Idealus sprendimas kiekvienam mažam ar dideliam gyvenamajam būstui. Reikalinga įrengti ortakių sistemą, tačiau naudotojas gali individualiai vėdinti savo būsto vėdinimą – padidinti, sumažinti, ar iš viso išjungti (nerekomenduojama). Taip pat galima individualiai pasirinkti oro filtravimo klasę, nustatyti savaitinę vėdinimo programą.
 

 
Youtube.com nuoroda.
(C) Žilvinas Salialionis, 2021 OXYGEN